Politics · May 24, 2021

Arkansas Governor Hutchinson Announces Appointments

Little Rock, AR (STL.News) Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

  • David Hopkins, Benton, to the State Board of Registration for Professional Geologists.  Appointment expires October 1, 2025.  Replaces Mike Lybrand.
  • Chris Howell, Searcy, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks.  Appointment expires December 31, 2024. Reappointment.
  • Thomas Fortner, Lonoke, to the Arkansas State Board of Registration for Professional Soil Classifiers.  Appointment expires November 1, 2025.  Reappointment.
  • David Remy, Booneville, to the Liquefied Petroleum Gas Board.  Appointment expires January 14, 2025.  Reappointment.
  • Damon Jackson, Garfield, to the Liquefied Petroleum Gas Board.  Appointment expires January 14, 2025.  Reappointment.
  • Chief Brad Hardin, West Fork, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Appointment expires October 14, 2023. Reappointment.
  • Chief Duane Logsdon, Huntington, to the Arkansas Fire Protection Services Board.  Appointment expires October 14, 2023. Reappointment.
  • Samuel Dunn, Mulberry, to the Arkansas State Board of Sanitarians.  Appointment expires June 30, 2025.  Reappointment.
  • Tom Jones, Little Rock, to the Marine Sanitation Advisory Committee.  Appointment expires October 5, 2023.  Reappointment.
  • Scott Bramlett, Clinton, to the Marine Sanitation Advisory Committee.  Appointment expires October 5, 2023.  Reappointment.
  • Dr. Syrad Evans, Fayetteville, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities.  Appointment expires December 1, 2025.  Reappointment.
  • Kasey Hodges, Springdale, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities.  Appointment expires December 1, 2025. Reappointment.
  • Ann Price, North Little Rock, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities.  Appointment expires December 1, 2025.  Reappointment.
  • Kristin Agar, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2023.  Replaces Janet Hedges.
  • Susan Reasoner, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2023.  Replaces Leigh Hudson.
  • Elizabeth Crone, Mabelvale, to the Arkansas Social Work Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2023.  Reappointment.
  • Christopher Balos, Springdale, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2022.  Replaces Keith Vire.
  • Wesley Eddington, Jonesboro, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2022.  Reappointment.
  • Leigh Garvin, Sherwood, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2024.  Replaces Jacqueline Bettis.
  • Dr. Charles Green, Benton, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2023.  Replaces Christopher Paslay.
  • Dr. James Grover, Little Rock, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2024.  Replaces Rebecca Martin.
  • Carol McDearmon, Greenbrier, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2022.  Replaces Martin McDonnell.
  • Alex Scott, Arkadelphia, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2023.  Replaces Addie Edwards.
  • Matt Sewell, Vilonia, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2024.  New Position.
  • Kelley Sharp, Farmington, to the Arkansas State Rehabilitation Council.  Appointment expires February 1, 2023.  Reappointment.
  • Scott Meek, Conway, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters.  Appointment expires July 18, 2024.  Replaces David Cawein.
  • Darren Spinks, Quitman, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters.  Appointment expires July 18, 2022.  Replaces Marc Phillips.
  • Dr. Matthew Pelkki, Monticello, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters.  Appointment expires July 18, 2025. Reappointment.
  • Chief Ben Hammond, Sheridan, to the State Fire Prevention Commission.  Appointment expires August 24, 2023.  Reappointment.
  • Marc Lowery, Harrison, to the State Fire Prevention Commission.  Appointment expires August 24, 2023.  Reappointment.
  • Denver Johnston, Bryant, to the State Fire Prevention Commission.  Appointment expires August 24, 2023.  Replaces Scott Gann.
  • Connie Creed, North Little Rock, to the HVACR Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2023.  Replaces Timothy Paetz.
  • David Whisel, Springdale, to the HVACR Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2024.  Reappointment.
  • Kimberly Koch, Little Rock, to the HVACR Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2023.  Replaces William Pryor.
  • William Simpson, Little Rock, to the HVACR Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2024.  Replaces William Harrison.
  • Mark Constant, Marked Tree, to the HVACR Licensing Board.  Appointment expires June 30, 2021.  Replaces Thomas Washington.
  • Alan Hughes, Bismark, to the Arkansas Workforce Development Board.  Appointment expires May 1, 2024.  Reappointment.
  • Charles Johnson, Helena, to the Arkansas Workforce Development Board.  Appointment expires May 1, 2024.  Replaces Mike Rogers.
  • Candice Lawrence, Cabot, to the Arkansas Workforce Development Board.  Appointment expires May 1, 2023.  Replaces Paul Rivera.
  • Gan Nunnally, Bentonville, to the Arkansas Workforce Development Board.  Appointment expires May 1, 2024.  Reappointment.
  • Dr. Julie Roberson, Hamburg, to the Arkansas Workforce Development Board.  Appointment expires May 1, 2024.  Reappointment.
  • Robert Thorne, Marion, to the Arkansas Workforce Development Board.  Appointment expires May 1, 2024.  Reappointment.
  • Ricky Harrington, Greenbrier, to the Criminal Detention Facility Review Committee District 2.  Appointment expires March 22, 2024. Reappointment.
  • Leslie Davis, Ozark, to the Criminal Detention Facility Review Committee District 4.  Appointment expires March 22, 2024. Reappointment.
  • Doyle Caldwell, Sheridan, to the Criminal Detention Facility Review Committee District 6.  Appointment expires March 22, 2024. Reappointment.
  • Jerrod Blockburger, Rogers, to the Criminal Detention Facility Review Committee District 1.  Appointment expires March 22, 2024. New position.
  • Tony Horner, Piggott, to the Criminal Detention Facility Review Committee District 3.  Appointment expires March 22, 2024. Reappointment.
  • Ray Reynolds, De Queen, to the Criminal Detention Facility Review Committee District 7.  Appointment expires March 22, 2024. Replaces Gary Kirkpatrick.
  • Everett Cox, Tillar, to the Criminal Detention Facility Review Committee District 8.  Appointment expires March 22, 2024.  New position.
  • KenDrell Collins, Little Rock, to the Arkansas Sentencing Commission.  Appointment expires May 15, 2026.  Replaces Jon Standridge.
  • Judge Gordon McCain, Ozark, to the Arkansas Sentencing Commission.  Appointment expires May 15, 2025.  Reappointment.
  • Keith Rutledge, Maumelle, to the Arkansas Sentencing Commission.  Appointment expires May 15, 2025.  Reappointment.
  • Nathan Smith, Bentonville, to the Arkansas Sentencing Commission.  Appointment expires May 15, 2025.  Reappointment.