Politics · May 20, 2021 0

Arkansas Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

Little Rock, AR (STL.News) Governor Asa Hutchinson announced the following appointments:

  • Dr. Beth Anne Rankin, Magnolia, to the State Board of Education.  Appointment expires June 30, 2022.  Replaces Brett Williamson.
  • Brett Morgan, Little Rock, to the Parole Board.  Appointment expires January 14, 2028. Replaces Abraham Carpenter.
  • Bill Clary, Conway, to the Board of Trustees of Arkansas Tech University.  Appointment expires January 14, 2026. Replaces Tom Kennedy.
  • Amy Denton, Roland, to the Board of Trustees of the University of Central Arkansas.  Appointment expires January 14, 2028.  Replaces Elizabeth Farris.
  • JoAnne Bush, Lake Village, to the Arkansas Natural Resources Commission.  Appointment expires January 14, 2028.  Replaces Ann Cash.
  • Eddie Glover, Conway, to the Arkansas Natural Resources Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Replaces Fred Fowlkes.
  • Graycen Bigger, Pocahontas, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board.  Appointment expires May 1, 2025.  Replaces Bill Clary.
  • Dr. Jerry Cash, Harrison, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board.  Appointment expires May 1, 2026.  Replaces Chris Gilliam.
  • Dr. Kyle Miller, Helena, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board.  Appointment expires May 1, 2024.  Replaces Sherrel Johnson.
  • Suzett Sparks, Rogers, to the Arkansas Real Estate Commission.  Appointment expires December 31, 2023.  Replaces Doyle Yates.
  • Mary Zunick, Hot Springs, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts.  Appointment expires January 14, 2028.  Replaces Steve Faris.
  • Mary Chambers, North Little Rock, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts. Appointment expires January 14, 2022. Replaces Anne Xu.
  • Tommy Wren, Violet Hill, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission.  Appointment expires January 14, 2028. Replaces Ed Mabry.
  • George Dunklin, Humphrey, to the Arkansas Forestry Commission.  Appointment expires January 14, 2030.  Replaces Bobby Johnson.
  • Steve Cousins, El Dorado, to the Board of Trustees of South Arkansas Community College.  Appointment expires December 31, 2026. Reappointment.
  • Courtney Crotty, El Dorado, to the Board of Trustees of South Arkansas Community College.  Appointment expires December 31, 2026. Replaces Tasha Sinclair.
  • Scott Street, El Dorado, to the Board of Trustees of South Arkansas Community College.  Appointment expires December 31, 2026. Replaces Dr. Kermit Parks.
  • Nathan Evers, El Dorado, to the Board of Trustees of Southern Arkansas University.  Appointment expires January 14, 2026.  Replaces Lawrence Bearden.
  • Laura Winning, Little Rock, to the Board of Trustees of Southern Arkansas University.  Appointment expires January 14, 2025. Replaces Gary Golden.
  • Bobby Glover, Carlisle, to the Board of Corrections.  Appointment expires December 31, 2027.  Reappointment.
  • Kevin Case, Little Rock, to the Medical Marijuana Commission.  Appointment expires December 31, 2024.  Replaces Dr. Ronda Henry-Tillman.
  • Deborah Knox, Mountain Home, to the State Library Board.  Appointment expires October 18, 2027.  Reappointment.
  • Dr. Anes Abraham, Blytheville, to the Board of Trustees of Arkansas Northeastern College.  Appointment expires December 31, 2026. Reappointment.
  • Gordon Miller, Leachville, to the Board of Trustees of Arkansas Northeastern College.  Appointment expires December 31, 2026. Replaces Sandra Kennett.
  • Randy Scott, Blytheville, to the Board of Trustees of Arkansas Northeastern College.  Appointment expires December 31, 2026. Reappointment.
  • Alan Curtis, Forrest City, to the Board of Trustees of East Arkansas Community College.  Appointment expires December 31, 2026. Reappointment.
  • Beverly Devazier, Forrest City, to the Board of Trustees of East Arkansas Community College.  Appointment expires December 31, 2026.  Replaces Carrell Billingsley.
  • Al Miller, Forrest City, to the Board of Trustees of East Arkansas Community College.  Appointment expires December 31, 2026. Reappointment.
  • Steven Smith, Springdale, to the Alcoholic Beverage Control Board.  Appointment expires January 14, 2027.  Reappointment.
  • Ted Thomas, Conway, to the Arkansas Public Service Commission.  Appointment expires January 14, 2027.  Reappointment.
  • Marcus Lamberth, Batesville, to the Arkansas Racing Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Reappointment.
  • Jeremy Baltz, Pocahontas, to the Board of Trustees of Black River Technical College.  Appointment expires June 30, 2027.  Replaces Ruth Ellis.
  • Bennie Cooper, Melbourne, to the Board of Trustees of Ozarka College.  Appointment expires July 1, 2027.  Reappointment.
  • Dr. Kelly Johnson, Springdale, to the Board of Directors of Northwest Technical Institute.  Appointment expires June 30, 2025. Replaces Thomas Free.
  • Darrell Hess, Wynne, to the State Plant Board.  Appointment expires March 17, 2022.  Replaces John Fricke.
  • David Hendrix, Jr., Benton, to the Arkansas Tobacco Control Board.  Appointment expires July 1, 2025.  Replaces Kevin Case.
  • Kerry Lott, Dardanelle, to the Arkansas Tobacco Control Board.  Appointment expires July 1, 2025.  Replaces Jay Hickey.
  • Sam Jackson, Blytheville, to the Division of Aeronautics.  Appointment expires November 9, 2025.  Reappointment.
  • Ray Nabholz, Conway, to the Contractors Licensing Board.  Appointment expires December 31, 2025.  Reappointment.
  • Don Weaver, Conway, to the Contractors Licensing Board.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Steve Cranford.
  • Sarah Bennings, Little Rock, to the Capitol Zoning District Commission.  Appointment expires May 1, 2022.  Replaces Jeff Jenkins.
  • Beverly Jones, Little Rock, to the Capitol Zoning District Commission.  Appointment expires May 1, 2023.  Reappointment.
  • Mike Orndorff, Little Rock, to the Capitol Zoning District Commission.  Appointment expires May 1, 2022.  Replaces Cassandra Toro.
  • James Smith, North Little Rock, to the Capitol Zoning District Commission.  Appointment expires May 1, 2023.  Reappointment.
  • Vickie Burlsworth, Harrison, to the Arkansas Board of Dispensing Opticians.  Appointment expires June 30, 2023.  Reappointment.
  • Dr. Allison Hall, Clarksville, to the Arkansas Board of Dispensing Opticians.  Appointment expires June 30, 2023.  Reappointment.
  • Jerry Himes, Helena-West Helena, to the Arkansas Board of Dispensing Opticians.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Dr. Eric Rosenbaum, Little Rock, to the State Crime Laboratory Board.  Appointment expires January 14, 2028.  Reappointment.
  • Daryl Bassett, Little Rock, to the Board of Trustees of the Arkansas Public Employees’ Retirement System.  Appointment expires March 9, 2026. Reappointment.
  • Derek Scott, Bentonville, to the Martin Luther King, Jr. Commission.  Appointment expires September 1, 2024.  Reappointment.
  • Julius Odom, Bald Knob, to the State Board of Barber Examiners.  Appointment expires June 30, 2026.  Reappointment.
  • Dr. Michael Courtney, Hot Springs, to the Arkansas State Chiropractic Examiners.  Appointment expires June 9, 2025.  Reappointment.
  • Dr. Bob Carlisle, Benton, to the Arkansas State Board of Dental Examiners.  Appointment expires September 1, 2025.  Replaces Dr. Fred Church.
  • Sterling Penix, Little Rock, to the State Board of Private Career Education.  Appointment expires April 15, 2027.  Replaces Joshua Blevins.
  • Jasmine Wilson, Morrilton, to the State Board of Private Career Education.  Appointment expires April 15, 2026.  Replaces Danny Knight.
  • Dr. David Beasley, Jonesboro, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors.  Appointment expires July 1, 2024.  Reappointment.
  • Lorie Tudor, Little Rock, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors.  Appointment expires July 1, 2023.  Replaces Scott Bennett.
  • Dr. Rodney Williams, Fayetteville, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors.  Appointment expires July 1, 2024. Reappointment.
  • Troy Keeping, Little Rock, to the Career Education and Workforce Development Board.  Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.
  • Hugh McDonald, Little Rock, to the Career Education and Workforce Development Board.  Appointment expires June 30, 2022. Reappointment.
  • Dr. Keith Vire, Fayetteville, to the Career Education and Workforce Development Board.  Appointment expires June 30, 2022. Reappointment.
  • Kenneth Calhoun, Carlisle, to the Career Education and Workforce Development Board.  Appointment expires June 30, 2023.  Replaces D. Burton Weis.
  • Scott Copas, Little Rock, to the Career Education and Workforce Development Board.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Stephen Percival, Fayetteville, to the Career Education and Workforce Development Board.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Jeff Standridge, Conway, to the Career Education and Workforce Development Board.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Evelyn Keels, De Queen, to the Sevier County Quorum Court, Justice of the Peace for District 2.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Charles Keels.
  • Andy Johnson, Carthage, to the Dallas County Quorum Court, Justice of the Peace for District 6.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Walter Hawkins.
  • Jeff Mays, Marshall, to the Searcy County Quorum Court, Justice of the Peace for District 6.  Appointment expires December 31, 2022. Replaces Steve McCallister.
  • Duane Coatney, Eureka Springs, to the Carroll County Quorum Court, Justice of the Peace for District 4.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Marty Johnson.
  • Larry Garrett, Magazine, to the Logan County Quorum Court, Justice of the Peace for District 8.  Appointment expires December 31, 2022. Replaces Denny Stone.
  • Bill Ussery, Springdale, to the Washington County Quorum Court, Justice of the Peace for District 4.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Judith Yanez.
  • Richard Taylor, Bella Vista, to the Benton County Quorum Court, Justice of the Peace for District 10.  Appointment expires December 31, 2022. Replaces Renona Crowden.
  • Jenny Whitehead, Magnolia, to the Columbia County Quorum Court, Justice of the Peace for District 11.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Jason Ray.
  • Brian Fletcher, Paris, to the Logan County Quorum Court, Justice of the Peace for District 5.  Appointment expires December 31, 2022. Replaces John O’Brien.
  • Bryan Smith, Newport, to the Jackson County Quorum Court, Justice of the Peace for District 4.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Jennifer Ballard.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x