Politics · May 26, 2021

Arkansas Governor Announces Appointments

Little Rock, AR (STL.News) Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

  • Henry Kinslow, El Dorado, to the Arkansas State Claims Commission. Appointment expires January 14, 2026.  Reappointment.
  • Sylvester Smith, III, North Little Rock, to the Arkansas State Claims Commission.  Appointment expires January 14, 2026. Reappointment.
  • Todd Smith, Magnolia, to the State Banking Board.  Appointment expires December 31, 2024. Reappointment.
  • Kevin Crass, Little Rock, to the War Memorial Stadium Commission.  Appointment expires January 14, 2028.  Replaces Donald Cook.
  • Scott DeMott, Little Rock, to the Arkansas Towing and Recovery Board.  Appointment expires June 22, 2023.  Replaces Heath Tibbs.
  • Wayne Edwards, Lake Village, to the Arkansas Towing and Recovery Board.  Appointment expires June 22, 2023.  Reappointment.
  • James Bailey, Springdale, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Replaces Thomas Jones.
  • Dr. Glen Bryant, West Memphis, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Dr. Dwayne Daniels, El Dorado, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Vanessa Falwell, Newport, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Dr. Darren Flamik, Roland, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Dr. Anthony Hui, West Fork, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Dr. David Kiessling, Bigelow, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Dr. Balan Nair, Little Rock, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Donald Ragland, Marshall, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Dr. Carl Riddell, Russellville, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Dr. James Zini, Mountain View, to the State Board of Health.  Appointment expires December 31, 2024.  Reappointment.
  • Brenda Fendley, Marshall, to the Keep Arkansas Beautiful Commission.  Appointment expires January 14, 2027.  Reappointment.
  • Carol Lloyd, Booneville, to the Keep Arkansas Beautiful Commission.  Appointment expires January 14, 2027.  Replaces Jane Phillips.
  • Danna Crook, Conway, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board.  Appointment expires January 14, 2022.  Replaces Dr. John Dornhoffer.
  • Sam Whitaker, Monticello, to the Arkansas Agriculture Board.  Appointment expires August 15, 2024.  Reappointment.
  • Robin Ralston, Atkins, to the Arkansas Agriculture Board.  Appointment expires August 15, 2024.  Replaces Jennifer James.
  • Wendy Blackwood, Fairfield Bay, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling.  Appointment expires December 31, 2023. Reappointment.
  • Crystal Lougin, Fort Smith, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling.  Appointment expires December 31, 2023.  Replaces Cheryl Edwards.
  • Anderson Neal, Texarkana, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling.  Appointment expires December 31, 2022.  Replaces Vickie Keeton.
  • Susan Morse, Springdale, to the Arkansas Dietetics Licensing Board.  Appointment expires January 14, 2026.  Replaces Kimberly Jablonski.
  • Dr. Mark Gross, West Fork, to the Board of Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission.  Appointment expires January 14, 2025.  Reappointment.
  • Dr. Jeff Standridge, Conway, to the Board of Directors of the Division of Science and Technology of the Arkansas Economic Development Commission.  Appointment expires January 14, 2025.  Reappointment.
  • Jake Arey, Bryant, to the Residential Contractors Committee.  Appointment expires October 1, 2023.  Reappointment.
  • Dan Gamble, Manila, to the Residential Contractors Committee.  Appointment expires October 1, 2023.  Reappointment.
  • Todd Wilcox, Jonesboro, to the Residential Contractors Committee.  Appointment expires October 1, 2022.  Replaces Bill Green.
  • Ro Arrington, Little Rock, to the Academic Facilities Review Board.  Appointment expires August 6, 2023.  Reappointment.
  • Michelle McClaflin, Sulphur Springs, to the Academic Facilities Review Board.  Appointment expires August 6, 2023.  Reappointment.
  • Dr. Pebbles Fagan, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee.  Appointment expires October 1, 2024. Reappointment.
  • Dr. Jennifer Redmond-Knight, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee.  Appointment expires October 1, 2024.  Reappointment.
  • Chelsea Conway, Ash Flat, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee.  Appointment expires October 1, 2024. Reappointment.
  • Jessyka Hanna, Hot Springs National Park, to the Amusement Ride Safety Advisory Board.  Appointment expires March 1, 2022. Reappointment.
  • Johnny Miller, Jr., Greenbrier, to the Amusement Ride Safety Advisory Board.  Appointment expires March 1, 2022.  Replaces Johnny Miller, Sr.
  • Weldon Wynn, Star City, to the Amusement Ride Safety Advisory Board.  Appointment expires March 1, 2022.  Reappointment.
  • Greg Armstrong, Little Rock, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board.  Appointment expires September 1, 2023.  Replaces Paul Johnston.
  • Paul Hatcher, Jonesboro, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board.  Appointment expires September 1, 2022.  Replaces Rob Yates.
  • Gary Horton, Hensley, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board.  Appointment expires September 1, 2021.  Replaces Mike Horton.
  • Micah Saterfield, Fort Smith, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board.  Appointment expires September 1, 2023.  Replaces Patrick McNally.
  • Frank Snell, Little Rock, to the Arkansas Orthotics, Prosthetics, and Pedorthics Advisory Board. Appointment expires September 1, 2022.  Replaces Grant Snell.
  • Dr. Timothy Cook, Little Rock, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee.  Appointment expires August 7, 2023. Replaces Nancy Rector.
  • Dr. Neadum Odom, Little Rock, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee.  Appointment expires August 7, 2023. Reappointment.
  • Angela Sanders, Benton, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee.  Appointment expires August 7, 2023. Reappointment.
  • Jack Evans, Carlisle, to the Arkansas Wheat Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Dusty Hoskyn, England, to the Arkansas Wheat Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Doug Hartz, Stuttgart, to the Arkansas Soybean Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Rusty Smith, Des Arc, to the Arkansas Soybean Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Jacob Appleberry, McGehee, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board.  Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.
  • Jason Felton, Marianna, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board.  Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.
  • Brad Graham, Portland, to the Arkansas Catfish Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Kenny Francis, Corning, to the Arkansas Catfish Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Steve Kueter, Paragould, to the Arkansas Catfish Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Dick Baxter, Cabot, to the Arkansas Catfish Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Joe Christian, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • John King, Helena, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Replaces Bryan Moery.
  • Roger Pohlner, Fisher, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board.  Appointment expires June 30, 2022.  Reappointment.
  • Kesha Pilot, Hot Springs, to the Technology Equipment Revolving Loan Fund Committee.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Caleb Crawley, Conway, to the Technology Equipment Revolving Loan Fund Committee.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Bethany Baldwin, Cabot, to the Technology Equipment Revolving Loan Fund Committee.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Glennis Sharp, Cotter, to the Technology Equipment Revolving Loan Fund Committee.  Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.
  • Anthony Tidwell, Hot Springs, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council.  Appointment expires June 30, 2024.  Replaces Aldona Standridge.
  • Sue Coon, Melbourne, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council.  Appointment expires June 30, 2024.  Reappointment.
  • Remica Gray, Texarkana, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council.  Appointment expires June 30, 2024.  Reappointment.
  • Donna Young, Van Buren, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council.  Appointment expires June 30, 2024.   Reappointment.
  • Ricky Lattimore, McGehee, to the Advisory Council of the Arkansas Arts Council.  Appointment expires June 30, 2024. Reappointment.
  • Sheri Rogers, Hot Springs, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Appointment expires June 1, 2024. Reappointment.
  • Rebecca Pieroni, Jonesboro, to the Governor’s Commission on People with Disabilities.  Appointment expires June 1, 2021.  Replaces Nola McKinney.
  • Rick Davis, Junction City, to the Arkansas Manufactured Home Commission.  Appointment expires September 1, 2023. Reappointment.
  • James Duncan, Fort Smith, to the Arkansas Manufactured Home Commission.  Appointment expires September 1, 2024.  Replaces William Roachell.
  • Kevin Hawks, Vilonia, to the Arkansas Manufactured Home Commission.  Appointment expires September 1, 2024.  Reappointment.
  • Norman Walker, Lonoke, to the Arkansas Manufactured Home Commission.  Appointment expires September 1, 2023.  Reappointment